Päris enda brauseri plugin

Käesolevas postituses räägime brauseri ehk veebilehitseja pluginatest. Reeglina ollakse harjunud kasutama laiemalt levinud näiteks Gmaili, AdBlockeri või kodumaise ID-kaardi pluginaid. Samas ei ole plugina arendamine ja selle brauseri enda poodi avalikuks tegemine kuidagi piiratud. Seega võib luua ka üpris spetsiifilise plugina, selle näiteks Chrome’i veebipoodi üles laadida ja sõprade või töökaaslastega jagada. Selles artiklis vaatamegi täpsemalt Google Chrome’i, kui kõige levinuma veebilehitseja pluginaid ehk eesti keeles “laiendusi”.

Miks laiendusi vaja on?

Laiendused ehk pluginad lisavad veebilehitsejale funktsionaalsust, mida sellel algselt ei ole. Näiteks Gmaili plugin kontrollib teatud aja tagant sinu postkasti ja annab märku, kui sulle on saabunud uusi kirju. Plugina ikoonil klõpsates avatakse uuel vahelehel sinu postkast nii et sa ei pea selle aadressi aadressiribale trükkima ega järjehoidjaribal hoiustama.

ID-kaardi plugin, mis on Chrome’i poes “Token signing” nime all, annab võimaluse brauseris ID-kaardiga digiallkirju anda. Todoist nimeline plugin võimaldab kiirelt salvestada märkmeid ja lisada nendele märkmetele meeldetuletusi.

Nagu eelnevatest näidetest on näha siis tekib ühest küljest nende laienduste lisamisel võimalusi, mida brauser vaikimisi ei paku ning teisest küljest annab kasutajale võimaluse kujundada enda tööriist täpselt enda vajadustele vastavaks. Enda brauserisse paigaldatud laiendusi näed, kui avad Chrome’i menüü (kolme punktiga ikoon) ning seejärel avanevast rippmenüüst valid Rohkem tööriistu -> Laiendused (ingl. k. More Tools -> Extensions). Uusi laiendusi saad otsida ja paigaldada Chrome’i veebipoest.

Kuidas laiendused töötavad?

Tehniliselt tähendab laienduse paigaldus seda, et sinu arvutisse laetakse failid, mida veebilehitseja käivitab. Kui laienduse eesmärk on näiteks suurendada kõikidel sinu poolt külastatavatel veebilehtedel teksti suurust siis paigaldab Chrome igale avatavale lehele laienduse poolt soovitud programmijupi. See progammijupp omakorda muudab juba jooksvalt veebilehe teksti suuremaks (pildil välja toodud kui contentscript.js fail).

Samas võib laienduse eesmärk üldse mitte seotud olla külastatavate veebilehtedega (Gmaili laiendus). Näiteks on võimalik saada infot külastatud veebilehtede ajaloo kohta või tehnilist infot – arvuti ressursikasutus, avatud vahekaardid jne (background.js fail). Seega on võimalused üpris laialdased. Tehniliselt on tegemist Javascripti programmeerimiskeeles kirjutatud failidega, laienduse sisu kuvatakse lihtsa HTML-faili abil.

Checkbox marker

Võib-olla oled mõnes veebirakenduses puutunud kokku võimalusega märkida korraga ära suurem hulk märkeruute. Näiteks Gmail võimaldab enda postkastis mugavalt märkida e-kirju, kui märgid esimese soovitud kirja ees märkeruudu ja seejärel viimase märkimisel hoiad all Shift-klahvi. Selle tulemusel märgitakse automaatselt ka kõik vahepealsed kirjad.

Selline kirjeldatud lahendus ei ole mitte veebilehitseja poolt võimaldatud vaid on Google’i poolt Gmaili rakenduse koodi sisse kirjutatud. Seda lahendust kasutades tekkis aga mõte, et taoline võimalus võiks ka muudel veebilehtedel olemas olla – ja kõige mugavamaks lahenduseks on just brauseri laiendus. Blind Systemsi poolt loodud laiendus on leitav Chrome’i veebipoest “Checkbox marker” nime alt. Laiendus ise on üpris lihtne ja teeb täpselt seda mida eelnevalt kirjeldatud aga lihtsalt võimaldab märkeruute märkida niimoodi kõigil veebilehtedel. Lisaks on tööriistaribal ikoon, millele klõpsates saab saata tagasisidet, kui laiendus ei peaks antud lehel töötama. Avatud veebilehe aadressi võtab laiendus ise ning saadab meile vastava e-kirja.

Ääremärkusena lisan juurde, et ärge laske end eksitada keskmisest hindest 1 – see on pandud kasutaja poolt, kes kurtis et see Chrome’i veebilehitsejale mõeldud laiendus ei tööta Interner Exploreris 🙂 Kahjuks ei olnud nõus Google ka tema hinnangut eemaldama (kuigi kommentaariga seda tehti).

Checkbox markerit (“Märkeruutude märkija”?) ei ole kuskil reklaamitud ja see tuleb välja ainult veebipoe otsingust. Sellele vaatamata on pea igapäevaselt uusi installimisi:

Aktiivseid kasutajaid on stabiilselt ligi 120:

Ning kasutajate asukohtade lõikes on pilt üpris kirju. Suurem osa kasutajaid on USA-st ning Jaapanist:

Kokkuvõtteks

Nagu käesolevast artiklist oli näha on veebilehitsejate laiendused väga võimsad tööriistad, millega saab lihtsasti lahendada üpris spetsiifilisi probleeme ning lihtsama laienduse arendus on kindlasti jõuakohane igale veebiarendajale.. Selles artiklis käsitlesime küll Google Chrome’i laiendusi, kuid ka teiste veebibrauserite laienduste tööpõhimõte on sarnane. Kuna meie poolt loodud “Checkboxer” laiendus ei ole hetkel saadaval näiteks Mozilla Firefox brauserile siis saate lähiajal kindlasti lugeda sellest, kuidas me olemasoleva laienduse ka Firefoxi jaoks sobivaks kohandame.

Kui sul on samuti soov endale veebilehitseja laiendus luua ja vajad abi arendamisel siis võta meiega julgelt ühendust kontaktivormi kaudu.

Photo by Nik on Unsplash